Drie grote producenten van koffie- en cacaoproducten gaan duurzaamheidsclaims en logo’s aanpassen op hun verpakkingen. Nestlé, Mondelez en JDE Peet’s hebben dit in gesprekken toegezegd aan de Autoriteit Consument & Markt (ACM) nadat de ACM ontdekte dat zij onduidelijke claims gebruikten.
Aangepaste verpakking
De drie bedrijven zeggen te stoppen met met het gebruik van vage claims zoals ‘verantwoord’ en ‘duurzaam’ en herzien hun eigen duurzaamheidslogo’s. Het gaat hierbij om producten met een lange houdbaarheidsduur. In de eerste maanden van 2026 verschijnen hun producten met aangepaste verpakking in de winkels.
Nieuwe EU-wetgeving
Het gebruik van logo’s van eigen duurzaamheidsprogramma’s is vanaf september 2026 slechts onder strikte voorwaarden toegestaan. 26 maart 2026 gaat de nieuwe EU-richtlijn ECGT (Empowering Consumers for the Green Transition) in. Per 27 september wordt deze op Europees niveau streng nageleefd. De richtlijn moet de positie van consumenten in de groene transitie versterken. De richtlijn schrijft voor dat bedrijven alleen nog onder strenge voorwaarden een onafhankelijk duurzaamheidslogo mogen gebruiken. Met een van de voorwaarden: andere bedrijven moeten zich kunnen aansluiten.
Duurzaamheidsclaims onderzoek
De ACM deed in 2025 onderzoek naar duurzaamheidsclaims in de levensmiddelensector, met name in de koffie- en cacaosector. De ACM zag dat de bedrijven claims gebruikten als ‘responsibly’ of ‘sustainably sourced cacao’. Het gebruik van vage termen kan consumenten misleiden, omdat het onduidelijk is welk duurzaamheidsvoordeel het product heeft en dus verkeerde verwachtingen kan scheppen bij consumenten. Op het moment dat de ACM het sectoronderzoek startte waren de bovengenoemde bedrijven al begonnen hun claims in lijn te brengen met de komende Europese regels, meldt de ACM.
Wie volgt?
De ACM hoopt dat meer bedrijven het voorbeeld van Nestlé, Mondelez en JDE Peet’s volgen. “Dat maakt de onderlinge concurrentie ook eerlijker”, benadrukt Martijn Ridderbos, bestuurder van de ACM. “Consumenten die een duurzame keuze willen maken, moeten zich kunnen baseren op duidelijke en eenduidige duurzaamheidsinformatie. Zo kunnen ze producten en merken beter met elkaar vergelijken.”
Bron: ACM