Het klassieke verhaal van de man die als kleine jongen al bakker wilde worden gaat voor Pascal Verdult niet op. Hij start zijn werkzame leven namelijk in de bouw en was gespecialiseerd in het aanbrengen en afwerken van wanden en plafonds. “Maar ik trouwde met een bakkersdochter”, lacht hij. “Tijdens drukke periodes sprong ik bij in het familiebedrijf. En toen kwam uiteindelijk die vraag: wanneer stap je in?” Zo’n vijftien jaar geleden waagt Pascal de sprong – en dat is hem goed bevallen. “Ik sta nooit meer in de file naar mijn werk. Het is nu een kwestie van de trap afrollen, want we wonen boven de zaak. En dat je ’s nachts met slechts enkele grondstoffen begint en dan de volgende ochtend je hele winkel vol prachtige producten hebt liggen: dat blijft een fascinerend proces.”
Klantenkring
Vijf jaar geleden nam Pascal samen met zijn vrouw Joyce de bakkerij uit 1987 definitief over. Ze runnen nu twee filialen: een winkel in Ossendrecht en een winkel in Hoogerheide. Bakkerij Wilbrink staat bekend om typisch Brabantse snacks, zoals zachte eierkoeken en worstenbroodjes. Ook de appelflappen zijn populair. “We leveren onze producten aan alle woonzorgcentra in de gemeente en bezorgen dagelijks bij horeca en bedrijven. Ook bestellingen die via onze webshops worden gedaan, bezorgen wij desgewenst.” De klantenkring van Bakkerij Wilbrink is divers. “We zien hier jong en oud binnenlopen. De jonge mensen zijn vaak kinderen van klanten die ook al bij ons in de winkels kwamen. Zo bedienen we meerdere generaties met onze producten: een mooi idee.”
In de nieuwe ovens bakken we 2 x 96 broden tegelijk. Dit kost aanzienlijk minder tijd en is ergonomisch gezien beter voor onze medewerkers
Pascal laat zich na zijn loopbaan in de bouw omscholen tot bakker. “Ik was ouder dan de leraar”, lacht hij. Eenmaal aan het werk in de bakkerij van zijn schoonouders is het al snel duidelijk dat de apparatuur die daar wordt gebruikt verouderd is. “De oven stamde uit 1982 en er kwam overduidelijk veel onderhoud op ons af. Bovendien was het werken met verouderde apparatuur fysiek best zwaar. Ieder bakblik moest handmatig in de oven worden gezet, wat veel tijd en energie kostte. Ik merkte dat sollicitanten terugdeinsden bij de inrichting van de bakkerij. Het werd me duidelijk dat we dat anders moesten gaan doen.”
’s Nachts neemt deze remrijskast het werk over: koelen, rusten, remrijzen en op temperatuur brengen gebeurt volledig automatisch.
(© Koos Groenewold)
Advies door Beko Techniek
Verkoopadviseur Lars van de Ven van Beko Techniek speelt een sleutelrol in het daaropvolgende traject. Hij adviseert Pascal uitgebreid over de juiste apparatuur en gaat ’s nachts met hem op pad om bij collega-bakkerijen te kijken hoe de ovens in de praktijk functioneren.
“Dat heeft me veel vertrouwen gegeven”, zegt Pascal. “Als iemand middenin de nacht met je meegaat om te zorgen dat je de juiste keuze maakt, dan weet je: die denkt met je mee.” Rotatieovens van WP Pascal laat zijn oog vallen op de rotatieoven Rototherm REC 1020 Green van WP. “Ik stond versteld van het gemak waarmee deze oven bediend wordt. Ook e en stagiair kan de oven bedienen. Bij collega’s ben ik overtuigd geraakt van de kwaliteit van de producten die uit deze oven komen. Ik was bang dat onze zachte broodjes of eierkoeken te hard zouden worden en dat een rotatieoven te droge producten zou opleveren. Dat bleek helemaal niet het geval. De vrijgegeven warmte wordt in deze oven via de zijwanden nauwkeurig op de producten geblazen. De ventilator zorgt ervoor dat de lucht vervolgens weer terug naar de warmtewisselaar wordt gevoerd. Het resultaat is een constante, hoge bakkwaliteit, overal op de ovenwagen. Door de snelle impact van de warmte sluit het product snel en wordt het vocht in het product optimaal behouden. Zo krijg je krokante, malse producten die lang vers blijven.”
De platennarijskast van Beko Techniek fungeert als handige back-up: als de remrijskast al aan het koelen is, kunnen er toch nog enkele producten apart doorgaan met rijzen.
(© Koos Groenewold)
Bakkerij Wilbrink schaft twee ovens tegelijkertijd aan: een forse investering. “Maar let wel: per oven besparen we sindsdien ruim dertig procent aan kosten voor gas. En je koopt nachtrust. Ik slaap in totaal acht uur meer per week en heb iets aan mijn weekend. Er is weer een sociaal leven mogelijk en ik kan op een doordeweekse avond ook eens wat anders doen. Dat is me veel waard.” De rotatieoven is ook leverbaar in een elektrische versie, maar Pascal heeft bewust voor een gasoven gekozen. “Dat voelt beter. De gasleiding lag er al en het stroomnetwerk is ook niet altijd even betrouwbaar. We hadden in de markt gehoord dat dit de beste rotatieoven is die je kunt aanschaffen en zijn zeer tevreden over de resultaten die we ermee behalen.”
Remrijskast van KOMA
Tegelijkertijd met de aanschaf van de twee rotatieovens investeert Pascal in een remrijskast van KOMA, de CDS SunRiser: een volautomatische deegcon ditioneringskast met touchscreenbesturing, bediening op afstand, gecoate verdampers voor een optimale bescherming tegen zuren, actieve bevochtiging, foam deurrubbers om schimmel te vermijden en een roestvrijstalen drukwand, die ervoor zorgt dat de lucht gelijkmatig wordt verdeeld zodat producten niet kunnen uitdrogen. Dankzij deze kast kunnen de bakkers het deeg overdag voorbereiden in plaats van ’s avonds. ’s Nachts neemt de remrijskast het werk over: koelen, rusten, remrijzen en op temperatuur brengen gebeurt volledig automatisch. Hierdoor beginnen de bakkers fris in de ochtend, zonder nachtelijke arbeid. De constante luchtvochtigheid en temperatuur zorgen ervoor dat de producten elke ochtend in de juiste conditie klaarstaan om gebakken te worden. “Door de remrijskast en de oven op elkaar af te stemmen, is de oven op temperatuur zodra de producten in de remrijskast klaar zijn. Hierdoor kunnen de bakkers bij aanvang van hun werkzaamheden meteen beginnen met bakken. Tijdwinst, minder nachtelijke uren en meer dagproductie dus”, aldus Lars van de Ven. “Zo draagt de remrijskast niet alleen bij aan rust in het werkproces, maar ook aan een constante, hoge productkwaliteit.”
Dankzij de remrijskast draaien we overdag en slapen we ’s nachts. Dat hadden we tien jaar eerder moeten doen
Ook schaft Pascal een platennarijskast van Beko Techniek aan, geschikt voor twee koppelwagens (platenwagens) van 600 x 800 mm. Deze kast fungeert als handige back-up: als de remrijskast al aan het koelen is, kunnen er toch nog enkele producten apart doorgaan met rijzen.
Pascal Verdult over de rotatieoven Rototherm REC 1020 Green van WP. “Ik stond versteld van het gemak waarmee deze oven bediend wordt. Ook een stagiair kan de oven bedienen."
(© Koos Groenewold)
Goed geholpen
Bakkerij Wilbrink heeft een paar weken de tijd genomen om alle producten weer als vanouds te kunnen aanbieden aan de klant. “Je moet wel even het wiel opnieuw uitvinden wanneer je met nieuwe ovens aan de slag gaat. Een recept heeft bijvoorbeeld net iets meer of minder graden of stoom nodig dan voorheen. We wilden zo dicht mogelijk bij de kwaliteit van ervoor komen: je klanten verwachten toch hetzelfde product van je. Medewerkers van Beko Techniek hebben de eerste nacht meegelopen en ons goed geholpen. En ook nu geldt nog altijd: als er iets mis is, is één telefoontje voldoende. Beko Techniek staat altijd voor ons klaar.”
Beko Techniek
Telefoon (024) 648 62 88
verkoop@beko-techniek.nl