Een bakker mag wel gekarameliseerde suiker verwerken in een product voor de smaak. het is echter niet toegestaan de kleurstof karamel in brood te gebruiken. Babs Bruil, kennisspecialist Wet- en regelgeving bij het Nederlands Bakkerij centrum, legt uit.
“Omdat een klasse A karamel (E150a) en gekarameliseerde suiker (ook wel gebrande suiker) op dezelfde manier worden bereid, bestaat er nog wel eens verwarring over de vraag of gebrande suiker wel of niet mag worden toegevoegd aan brood. De wettelijke regels voor het gebruik van kleurstoffen zijn vastgelegd in de Warenwet. In artikel 3 van de ‘Warenwetregeling gebruik van kleurstoffen’ staat onder andere dat brood en soortgelijke producten geen kleurstoffen mogen bevatten, tenzij het voor een bepaalde kleurstof specifiek is toegestaan. Op basis hiervan is het niet toegestaan om kleurstof E150a t/m - E150d (aangeduid als ‘kleurstof: karamel’ of bijvoorbeeld ‘kleurstof: E150c’) toe te voegen aan brood en soortgelijke producten zoals mueslibrood.”
Gekarameliseerde suiker als ingrediënt
“Gekarameliseerde suiker kan worden beschouwd als een ingrediënt dat vanwege de aromatische eigenschappen wordt toegevoegd aan brood. Kleur is in dat geval een bijkomend effect. Als toevoeging van deze gebrande suiker een duidelijk effect heeft op de smaak, dan is de ‘Warenwetregeling gebruik van kleurstoffen’ niet van toepassing. Op het etiket kan dit ingrediënt worden vermeld als gekarameliseerde suiker, gebrande suiker of karamel.”